KOD OBJEDNÁVKY:
Prehliadky po Bratislave a nielen

Услуги гида в Братиславе

PODUJATIA

Bratislava ako destinácia v roku 2016 obdržala prestížnu cenu „Golden Apple“. Ide o ocenenie, ktoré udeľuje F.I.J.E.T., svetová organizácia novinárov a autorov píšucich o cestovnom ruchu,a dá sa prirovnať k Oscarovi v turizme.
Slávnostné odovzdávanie Zlatého jablka za účasti oficiálnej delegácie F.I.J.E.T.-u, pozvaných novinárov, najvyšších predstaviteľov mesta a zástupcov Ministerstva dopravy a výstavby SR prebehlo v reprezentatívnych priestoroch Zrkadlovej sály Primaciálneho paláca.
Bratislava získala Golden Apple v kategórii destinácia, pretože je mestom, kde sa unikátnym spôsobom prepájajú dejiny s kultúrou a zážitkovým rozmerom, ktorý je taký podstatný pre rozvoj cestovného ruchu v destinácii.
„Toto prestížne ocenenie, ktoré sa udeľuje od roku 1970, určite prispeje k zviditeľneniu značky Bratislava v zahraničí. Naše mesto sa tak zaradí medzi známe destinácie,ako Krakov,Ľubľana, Moskva,Antverpy či Dubrovník, ktoré už sú držiteľmi Zlatého jablka,“ povedala námestníčka primátora Bratislavy – Ľudmila Farkašovská.
Odporúčame Vám službu – „Technický sprievodca“.
Odteraz si môžete objednať sprievodcu, ktorý Vás bude sprevádzať na akciu alebo iba po meste.
Použite sprievodcu na riešenie každodenných problémov: nákup vstupeniek, pravidlá cestovania a komunikáciu s čašníkmi, pokladníkmi alebo predajcami v obchodoch – v prípade potreby Vám bude k dispozícii.
Cena za sprievodcu je 75€/3h. (Každá ďalšia začatá hodina je 20€.)

Na tejto stránke zverejníme udalosti, ktoré Vás môžu zaujímať.
Môžete si tiež objednať informáciu o aktualizácii tejto stránky. ®                

po 26.05
Česko/Slovensko

Storočnica Československa oslávená fotografickou výstavou Česko/Slovensko.
Celý rok si pripomíname sté výročie založenia Československej republiky a práve túto udalosť reflektuje aj Slovenské národné múzeum prostredníctvom výstavy dvoch renomovaných fotografov – jedného slovenského, ktorým je Tomáš Hulík, a druhým českým, Liborom Sváčekom. Ich spoločná výstava bude pre verejnosť sprístupnená od 15. novembra 2018.


20.03-21.03
Brodsky/Baryshnikov

Balet. Sólová inscenácia BRODSKY/BARYSHNIKOV je emocionálnou cestou do sveta poézie ruského básnika, nositeľa Nobelovej ceny Josifa Brodského. Michail Baryšnikov tlmočí strhujúce a hlboké verše svojho blízkeho priateľa a svojou krehkou fyzickou prítomnosťou prenáša divákov do najvnútornejšieho sveta ruského básnika. Režisérom a zároveň autorom námetu a scenára je významný lotyšský tvorca Alvis Hermanis, umelecký šéf Nového divadla v Rige. Michail Baryšnikov – ikona svetového baletu sa na Slovensku predstaví po prvý raz.


20.03-26.03
Febiofest

Medzinárodný festival filmových klubov. Zlo sa vo filme neskryje! Exkluzívne premiéry filmov ocenených na prestížnych zahraničných festivaloch, nové domáce snímky s medzinárodnou účasťou, pocty osobnostiam svetovej kinematografie, osobné stretnutia s hviezdami európskeho filmu, medzinárodná súťaž, unikátne premietania so živou hudbou, detské snímky i bohatý sprievodný program.
To všetko ponúkne blížiaci sa 26. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest.


24.03-25.05
Tulák Chaplin

Balet SND uvádza spolu s medzinárodným tímom tvorcov nové pôvodné dielo o legende čiernobieleho plátna a jednej z najvýznamnejších umeleckých osobností 20. storočia Charliemu Chaplinovi. Rodák z Londýna svoju kariéru rozvinul v USA a dodnes sa zaraďuje k najvýznamnejším komikom, hercom, režisérom a autorom scenárov svetovej kinematografie. Charlie Chaplin sa dodnes v mysliach divákov spája s nezabudnuteľným milým tulákom s paličkou, v úzkom saku a priveľkých topánkach. O tanečnú podobu tohto filmového i ľudského génia sa pokúsime v svetovej premiére na jar 2019.


24.03, 6.04
ČSOB Marathon

apríl #NajdiVSebeVitaza – je novým komunikačným posolstvom najväčšieho bežeckého podujatia na Slovensku, jarného ČSOB Bratislava Marathon 2019.
Kde víťazom je každý je headlinom bratislavského maratónu od roku 2014. Vystihuje podstatu toho, ako organizátori vnímajú svojich účastníkov, bez ohľadu na to, či sú to najmenší lezúni, účastníci detských behov, hrdí maratónci, či stále aktívni seniori. V Bratislave sa má po dosiahnutí športového výkonu cítiť ako víťaz každý a základným cieľom organizátorov je tak aj ku každému pristupovať.


25.03-30.03
Craft BEER week Bratislava

Craft Beer Week Bratislava, to je šesť dní trvajúca oslava remeselného piva s množstvom udalostí naprieč celou Bratislavou. Súčasťou podujatia sú unikátne ochutnávky piva, koncerty, posedenia s pivovarníkmi, zaujímavé diskusie, a mnoho iného. Vyvrcholením CBWBA je Craft Beer Festival Salón Piva v Starej tržnici, trojdňový degustačný festival so stovkami remeselných pív z celého sveta a neopakovateľnou atmosférou.


4.04-5.04
Whisky fest Bratislava

Už piaty ročník úspešného Bratislavského festivalu – opäť v historickom Pálffyho paláci! Vyberte si z viac ako 220 rôznych druhov whisky a bourbonov, vrátane rarít, ktoré v Čechách alebo na Slovensku nie sú známe a staňte sa pravým whiskykráľom! Môžete tešiť aj na degustáciu rumov, cigary, jedlo, tombolu a jedinečné masterclasess s atmosférou doprevádzanou tradičnými škótskymi gajdami.


10.04
Vivaldianno

Na české a slovenské pódiá sa vracia veľkolepé hudobné predstavenie, ktoré ohromilo tisícky divákov po celom svete. S novým špičkovým obsadením, v úplne novom dych berúcom poňatí. Nechajte sa vtiahnuť do strhujúceho tajuplného príbehu veľkého hudobníka a zažite Vivaldianno. Už čoskoro!
Čo sa asi stane, keď prinesiete čarovný príbeh z barokových Benátok do dvadsiateho-prvého storočia? Keď vaše zmysly okúzlia originálne poňaté fragmenty z diela hudobného génia v strhujúcej audiovizuálnej výprave digitálneho veku? Multimediálna šou Vivaldianno Reloaded odkrýva podivuhodný ľudský osud spoza celkom novej masky, pozerajúcej sa na svet, ako z magického zrkadla.
Emóciami a modernými technológiami nabitý zážitok ambiciózne prekonáva pôvodný úspešný projekt hudobníka a skladateľa Michala Dvořáka. Vivaldianno verzia 2019 tak ašpiruje na jeden z kultúrnych zážitkov roka.


19.04-22.04
Veľká noc v Bratislave

19. – 22. apríla užite si tradičné sviatky jari práve u nás! Spoznáte kultúru a atraktivity hlavného mesta a regiónu, zažijete miestne veľkonočné trhy, workshopy ľudového tanca, detské folklórne súbory a veľkonočné zvyky. A nielen to, kvalitná regionálna gastronómia, značkové vína ocenené na svetových súťažiach a lokálne remeselné pivovary určite potešia Vaše chuťové poháriky. Zároveň Vám ponúkame výlet do Malokarpatského regiónu – regiónu vína a ľudovej majoliky.


27.04-28.04
Bratislavské mestské dni

27. – 28. apríla do novodobej histórie Bratislavy už neodmysliteľne patria Dni otvorených dverí samosprávy. Tento rok v apríli sa odohrá už 15. ročník tohto významného podujatia pod názvom Bratislavské mestské dni. Ak teda plánujete navštíviť Bratislavu na jar, určite sa oplatí spojiť váš výlet s týmto podujatím. V tieto dni totiž samospráva bezplatne sprístupní desiatky podujatí svojich mestských organizácií. Môžete sa tešiť na atraktívny víkend strávený v meste, v jeho kultúrnych organizáciách, na námestiach, ale aj v blízkej prírode.


1.05-31.05
Bratislavský Majáles

Majáles už po 11. krát ponúkne skvelé živé koncerty, ale aj celý rad sprievodných podujatí, z ktorých viaceré sú neodmysliteľnou súčasťou festivalu už od jeho vzniku v roku 2008. Príďte si užiť unikátnu atmosféru na nábreží Dunaja doplnenú lahodným jedlom, oddychovou zónou a veľkolepým ohňostrojom.


4.05, 1.06, 6.07, 3.08, 31.08
Rytieri na Devíne

Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel si ponížene dovoľuje pozvať ich urodzenosti na hrad Devín, aby videli nevídané, počuli nepočuté a zažili nezažité!
Rok sa s rokom stretol a opäť nastal čas na sériu rytierskych dní na majestátnom hrade nad sútokom Moravy a Dunaja. Vždy v prvú sobotu v mesiaci tu od mája do septembra zažijete návrat v čase, znovuzrodenie rytierov a udatných bojovníkov.
Počas celého dňa sa môžete zabaviť pri rôznych kratochvíľach, vrátane streľby z luku, zrelaxovať v historickej mučiarni, povoziť svoje ratolesti na drevenom či živom koni, dokonca sa zapojiť do súťaže o rodinný lístok. Pripravené bude občerstvenie, ale i voňavá káva a čaj v historickej čajovni. Chýbať nebude ani množstvo remeselných stánkov.
Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel prináša programy plné akcie, poučenia, vzrušenia i zábavy. Jednotlivé dni sa odohrávajú v rôznych historických obdobiach a ani tento rok nebude chýbať ich obľúbená renesančná či stredoveká verzia.
Každú celú hodinu je pripravený zaujímavý program, zasadený do daného obdobia, ktorý vás zavedie späť do čias dávno minulých. Uvidíte a zažijete šerm, divadlo, dobové tance, kúzelníka ale najmä hlavný popoludňajší program, v ktorom hlavnú úlohu zohrávajú rytieri so svojimi tátošmi.


10.05-26.05
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji

Už čoskoro prepukne tradičný májový ošiaľ. Napätie, nezabudnuteľný zážitok a silná hokejová komunita. Domovom Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji budú tentokrát Bratislava a Košice.


23.05-26.05
Slovak food festival

Slovak Food Festival je gastronomickou udalosťou roka. Vznikol v roku 2010, kedy už jeho prvý ročník navštívilo 15 000 návštevníkov. Na Bratislavskom hrade sa tak každoročne koná najväčší piknik v meste, kde majú návštevníci možnosť ochutnať rôznu ponuku jedál, pozrieť si gastronomické šou, zapojiť sa do súťaží, či sa edukovať v oblasti zdravého životného štýlu.
Organizátori sa snažia programové portfólio eventu koncipovať tak, aby si tu priestor našli aj rodiny s deťmi. Program festivalu začína štvrtkovým večerom vína, kedy si na svoje prídu najmä milovníci tohto kráľovského moku. Od piatka až do nedele návštevníci degustujú podľa aktuálnej gastronomickej ponuky daného ročníka.
Slovak Food Festival sa oplatí vidieť, ochutnať a opäť sa naň vrátiť, pretože piknik na hrade je naozaj výnimočný!


01.06-29.09
Kultúrne leto a hradné slávnosti

Najväčší mestský festival Kultúrne leto a Hradné slávnosti každoročne vytvára z Bratislavy scénu plnú multižánrových programov. Toto podujatie trvá celú letnú sezónu a určite vám spestrí váš pobyt v Bratislave. Už od začiatku júna budú pripravené nové projekty, ale aj festivalové stálice ako Rytieri na Devíne, MusicSquare na Hlavnom námestí, Festival EUROVEA, Medzinárodný gitarový festival, Katedrálny organový festival, Kultúrne leto s menšinami a mnoho iných. Ak ste fanúšikom hudby potešia vás overené cykly ako Hudba na Dunaji či WorldMusic pri Dóme. Pre milovníkov filmu, literatúry a športu je pripravené Cestovateľské kino, Letná čitáreň u Červeného raka, Medzinárodná Bratislava či bratislavainline. V lete vám Bratislava jednoducho učaruje.


15(16).06, 22(23).06
Rímske hry

Podujatie v Carnunte otvorí už po dvadsiaty prvýkrát bránu do starovekého Ríma. Program je opäť plný príjemnej atmosféry, zábavy, relaxu, nových poznatkov. Najkvalitnejšia Living History bude ponúkať dva po sebe idúce víkendy rímskych legionárov, gladiátorov, civilný aj vojenský život, detský program alebo bojovné barbarské kmene.


21.06-24.06
Bratislavské korunovačné dni

Pripomenú korunováciu Márie Ludoviky (1808) tretej manželky cisára Františka I.
Korunovačné slávnosti v Bratislave patria medzi najväčšie kultúrne podujatia na Slovensku a zážitkovým spôsobom približujú korunovácie 18 kráľov a kráľovien, ktorí boli korunovaní v Bratislave.
Obrad korunovácie je zinscenovaný podľa historických podkladov. Vystupuje v ňom vyše 200 hercov v dobových kostýmoch. Kráľ dostáva od ostrihomského arcibiskupa – prímasa Uhorska – svätoštefanskú korunu spolu s ďalšími korunovačnými insígniami: meč, plášť, jablko a žezlo. Po obrade korunovácie pasuje rytierov Rádu zlatej ostrohy, skladá prísahu vlasti a sľubuje zachovávať integritu krajiny na korunovačnom pahorku.
V rámci korunovačného sprievodu sa rozhadzujú korunovačné žetóny, víno tečie zadarmo z fontány, pečú sa voly, korunovačný jarmok dobových remesiel a mnoho ďalších atrakcií vytvára v meste skutočne korunovačnú atmosféru.
Korunovačnú atmosféru si obyvatelia a návštevníci mesta budú môcť vychutnať počas veľkolepých kultúrnych programov, divadelných predstavení, sakrálnych koncertov, bohoslužieb, dobovej hudobnej produkcie a dobových hier.


6.07-4-08
Letné shakespearovské slávnosti

Letné shakespearovské slávnosti sú najväčším a najstarším divadelným festivalom svojho druhu na Slovensku. Sú vždy mnohonásobným sviatkom divadla ako takého a ešte v netradičnom open air priestore, čím sa približujú ako sa len dá pôvodnému slávnemu divadlu Globe. Festival už po 18- krát prinesie mestu Bratislava neštandardné divadelné predstavenia počas uhorkovej sezóny divadelných prázdnin kamenných divadiel. Letné shakespearovské slávnosti sú tiež sviatkom česko-slovenského divadelného a kultúrneho porozumenia a veľkým sviatkom konkrétnych hereckých, scénografických a režijných výkonov.


1.08-31.08
Dni majstrov ÚĽUV

Do uličiek bratislavského Starého Mesta už po dvadsiaty siedmy raz zavíta najväčší mestský festival Dni majstrov ÚĽUV. Tradičné remeslá a domáce výroby, ktoré sú hlavným festivalovým lákadlom, vám majstri predstavia cez priame ukážky a na chvíľku vás prenesú do bohatej minulosti slovenských remesiel. Dni majstrov ÚĽUV sú veľmi obľúbené aj medzi najmenšími, takže ak sa chystáte to Bratislavy aj s ratolesťami, určite sa oplatí zosúladiť váš výlet práve s týmto podujatím.


7.09
Telekom Night Run

Nočné behy si v posledných rokoch získali svoje nezastupiteľné miesto v záplave množstva bežeckých podujatí. Nočný beh v Bratislave sa za svojich desať rokov stal jedným z najpopulárnejších a najmasovejších pretekov na Slovensku s vynikajúcou atmosférou a množstvom divákov popri trati.
Bežci ho milujú aj kvôli jeho atraktívnej trati, ktorá vedie hlavným mestom, okolo monumentov Bratislavy ako napríklad vysvieteným nábrežím Dunaja, cez zrekonštruovaný nový Starý most, popod farebné UFO a bratislavský hrad cez električkový tunel, či tajomnými večernými uličkami starého mesta, kde ich čaká svetelno-hudobná šou na 8 rôznych pódiách rozmiestnených približne na každom kilometri trate.


14.09
Dm Ženský beh

Dm ženský beh je venovaný všetkým dievčatám a ženám, ktoré svoj voľný čas rady trávia aktívne. Pretože ide o najkrajší beh na Slovensku, bežkyne na tomto behu sa volajú „Running angels“. Vybrať si môžu z dvoch dĺžok tratí, kratšiu 4 km alebo dlhšiu 10 km. Svoju samostatnú kategóriu dostali špeciálne mamy a ich dcéry. Nesie názov „Beh mamy s dcérou“ a prioritne by mala podporiť rodinnú súdržnosť, aby rôzne ženské ročníky ešte viac previazali generačné puto medzi mamami a dcérami a tešili sa zo spoločného športového výkonu. Na všetky účastníčky behu čaká atraktívny štartovný balíček, rôzne sprievodné aktivity, od líčenia cez súťaže, až po „anjelské“ fotenie.


23.09-13.10
Bratislavské hudobné slávnosti 2019

Ak ste fanúšikom klasickej hudby, určite vám odporúčame navštíviť Bratislavu práve v tomto období. 54. ročník Bratislavských hudobných slávností je najvýznamnejší a najprestížnejší medzinárodný festival na Slovensku s dlhoročnou tradíciou (1964). Bratislavské hudobné slávnosti sú každoročne prezentáciou umeleckej úrovne popredných hosťujúcich zahraničných orchestrov, dirigentov a sólistov a domácich umelcov v dramaturgicky zaujímavých programoch.


28.09
Biela noc

Biela noc je najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku. Je to jedno z najkrajších jesenných podujatí v Bratislave, kedy môžete zažiť netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom plnú zážitkov a nových vnemov. Počas druhej októbrovej soboty sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta sa zaplnia ľuďmi a umením. Každý návštevník dostane umeleckú mapku, ktorá ho sprevádza rôznymi umeleckými zastávkami: vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertami, filmami, rozličnými divadelnými predstaveniami, tancom, literatúrou či živou performance.


20.11-22.12
Vianočné trhy 2019

Bratislava je počas predvianočného obdobia čarovná. Ak zvažujete návštevu mesta práve pred Vianocami, budete nadšení. Vianočné trhy majú v Bratislave už dlhoročnú tradíciu a predstavujú akési malé mesto v meste. Každoročne sa odohrajú na Hlavnom námestí, Hviezdoslavovom námestí, Františkánskom námestí, Primaciálnom námestí, Nádvorí Starej radnice a Námestí Milana R. Štefánika. Rozkošné červeno-biele stánky lákajú návštevníkov na tradičné slovenské dobroty a varené víno od miestnych vinárov. Vianočnú atmosféru dokonale dopĺňajú tradičné hudobné programy a klziská v centre mesta.